1. Home
  2. /
  3. Novinky
  4. /
  5. Blog
  6. /
  7. Vybíráme školní batoh

Vybíráme školní batoh

autor: | Říj 8, 2020 | Blog | 0 komentářů

Jaký školní batoh (ne)vybrat?

Každý správně vybavený školák se neobejde bez sešitů, tužek, pravítek, učebnic, přezůvek a mnoha dalších věcí. K tomu všemu by neměla chybět svačina a pití. Aby všechny tyto věci šťastně spolu se svým majitelem doputovali do školy je nezbytné mít k nim ten správný školní batoh, případně aktovku. Není překvapením, že dobře vybrat něco tak důležitého si žádá trochu rozvahy. Poradíme vám, nad čím se před nákupem zamyslet, a jak při výběru postupovat.

Než se do toho pustíme

Je důležité si uvědomit, že školní batoh nebudete na zádech každý den nosit vy. Nechce proto školáka, aby se do výběru zapojil. Předejdete tak zklamání ze špatně zvolené barvy nebo vzoru a případné nedostatky, které dítko v průběhu roku na batohu shledá nepůjdou za vámi. Navíc je mnohem pravděpodobnější, že si bude žák věci, kterou si sám vybral, více vážit.

Výběr samozřejmě usměrňujte. Ne všechny trendy kousky, na které v nabídce obchodů narazíte, musí být právě vhodné. Přestože vaše dítko může být přesvědčené, že našlo cool batoh bez jediné chyby, nedejte jen na hezké oči a myslete také na jeho záda, která budou zavazadlo nosit.

Jak velký?

Školní batoh musí být dostatečně velký, aby se do něho vešlo vše potřebné. Zároveň by měl dobře sedět i na zádech menších dětí. Právě v jejich případě mnohdy nestačí jen měnit délku popruhů. Některé batohy jsou proto vybaveny i prvkem umožňujícím nastavení jejich výšky. Přesto je lepší, pokud má školák možnost si batoh vyzkoušet.

Prázdný batoh sice není to samé, co zavazadlo plné knih, ale i tak můžete při zkoušce narazit na některé nedostatky. Ověříte si tak třeba, zda nezbytné polstrované popruhy dobře sedí na ramenou a zároveň neřežou a neškrtí. Důležité je, aby taška nepřekážela ani při svižnějším pohybu a držela pevně na zádech.

Jak těžký?

Hmotnost sešitů a knih, které mnozí žáci denně nosí není zanedbatelná, a pokud se k tomu přidá i hmotnost samotného batohu může to být pro dětská záda docela šok. Obvykle se doporučuje vybírat ergonomické batohy, které jsou upravené tak, aby zatěžovaly záda rovnoměrně.

Nemusí být vždy lehké. Většina jich váží přes kilogram. Přesto jsou vhodnější než lehčí batohy, kterým chybí výztuže a polstrování. Tyto lehké vaky jsou pro roli společníků na každodenní cestu do školy vhodné asi jako žabky na horskou túru.

Členění prostoru tak akorát

Větší počet kapes, prostor pro láhev s pitím, svačinu či klíčenku, to tu jistě nesmí chybět. Proto aby mohl každý z těchto prvků dobře sloužit musí být funkční. K čemu přihrádka na pití, do které nacpete násilím jen ty nejužší láhve? K čemu bezpočet vnitřních kapsiček, které spíše zabírají místo, než aby bylo možné do nich něco uložit?

Na detailech záleží, a proto si vybraný kousek prohlédněte dobře nejen zvenčí, ale prozkoumejte i jeho vnitřní členění. Představte si všechny věci, které bude muset školní batoh pojmout a zaměřte se také na jejich rozmístění v něm. Svačina s domácími úkoly pospolu v jedné kapse, to si přímo koleduje o malér.

Ochrana před rozmary počasí

Knihy a sešity jsou podobně jako další předměty vyrobené z papíru poměrně náchylné k promočení či zmačkání. Aby byl obsah batohu dobře chráněn před počasím vyrábí se kvalitní batohy z materiálů, které nepropustí vodu, a jsou opatřeny voděodolnými zipy a případně i pláštěnkou. Ta bývá u většiny modelů schována ve spodní části, kde nezabere téměř žádný prostor.

Děti často připravují pro své tašky nelehké zkoušky. Stavějí z nich pevnosti, dělají si z nich provizorní sedadla a vlastně všechno, co jim jen fantazie dovolí. Aby obsah batohu takové experimenty přežil bez větší újmy, zaměřte se na vyztužení stěn a přihrádek a určitě prohlédněte i materiál zacvakávacích přezek. Některé křehké materiály, ze kterých bývají tyto nezbytné komponenty vyrobeny toho mnoho nevydrží, ani při šetrném zacházení.

Proč musí být batoh vidět?

Možná právě váš školák zatouží po modelu, který splní všechna výše uvedená kritéria a bude mít pouze jednu vadu, bude tmavý. Proč se to špatně? V dnešní době, kdy se jen málokdo při své cestě mezi domovem a školou vyhne silniční dopravě, je důležité dbát na bezpečnost. Tmavé batohy, stejně jako tmavé oblečení bez reflexních prvků, jsou v ranním či večerním šeru mnohem méně viditelné než ty světlé. Pokud chcete udělat maximum pro bezpečnost vaší ratolesti, určitě se zaměřte i na barevnost a přítomnost reflexních prvků, případně si se školákem dohodněte, že batoh alespoň o nějaké doplníte.

Set nebo samostatný batoh?

Mnoho specializovaných výrobců školních potřeb vytváří pro školáky stylové batohové sety. Základem je batoh a k němu například penál, sáček na přezůvky, krabice na svačinu, desky na sešity nebo jiné věci, které tak alespoň nemusíte shánět školákovy zvlášť. Výhodou navíc je, že školák si své věci bezpečněji pozná, často podle specifické barvy a designu, hned na první pohled. Obzvláště pokud je svůj stylový batoh hrdý a do školy s ním chodí rád.

 

 

Zdroj: pohadkovyobchudek.cz

 

 

Comments

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Related posts

404 - Nenalezeno

Nenašli jsme nic, co by odpovídalo vašemu hledání. Zkuste upřesnit hledání nebo využijte hlavní menu k navigaci na webu.

X